Biblioteka ukraińskojęzyczna w Gdańsku

Dodano:
Biblioteka dla Ukraińców

Książki jako namiastka ojczyzny, czyli biblioteka ukraińskojęzyczna w Gdańsku

W środę, 11 maja 2022 roku do Fundacji RC przyjechał pierwszy transport blisko 300 książek z Ukrainy. Będzie to trzon biblioteki ukraińskojęzycznej, która zostanie udostępniona uchodźcom. Dzięki Dashy Balabai książki były zbierane w 4 miastach: Lwów, Dnipro, Łuck oraz Krzemieńczuk, a cała akcja jest wspierana przez lokalne samorządy, biblioteki oraz samych mieszkańców. Biblioteka to kolejna odsłona integracji jaką oferuje Fundacja RC.

Kim jest Dasha?

Gdy Dasha Balabai spytała się Ukrainek i Ukraińców czego im brakuje w życiu codziennym na emigracji, to padła odpowiedź „książek”. Zaskoczeni? Przecież to nie jest artykuł pierwszej potrzeby.  A jednak… Demokryt wieki temu powiedział: „Książki są lekarstwem dla umysłu”. Dziś jego myśl doskonale wpisuje się w potrzebę jaką odczuwają nowi mieszkańcy Gdańska. 

Od kilku tygodni Dasha jest koordynatorką ds. pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy w Fundacji RC. Biblioteka ukraińskojęzyczna jest jej pomysłem, który został bardzo szybko zorganizowany dzięki jej kontaktom w Ukrainie. Dasha jest bowiem „człowiekiem 3. sektora” – prowadzi własną organizację pozarządową i jest międzynarodową aktywistką kulturalną Balabai Art.

– Przegląd jej dotychczasowego dorobku wzbudza podziw i jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że Dasha dołączyła do naszego zespołu – komentuje Łukasz Samborski, dyrektor Fundacja RC. – To naprawdę niesamowite jak w ciągu kilku dni zorganizowała i spięła całą akcję pozyskiwania książek. Przedstawiła nam także kilka świetnych pomysłów na dalszą integrację i wsparcie dla swoich współobywateli. 

Biblioteka działa od 11 maja w Gdańsku Wrzeszczu (al. Grunwaldzka 5)

Dostęp do książek w języku ojczystym jest dla Ukraińców niezwykle ważnym wsparciem na wojennej emigracji. W bibliotece znajdą się różne pozycje – od beletrystyki dla dorosłych, aż po książki dla dzieci. Zbiórka wciąż trwa praktycznie na terenie całej Ukrainy

– Miasta zostały wybrane nieprzypadkowo, gdyż były one na trasie konwoju z pomocą humanitarną realizowaną przez grupę „Tczew dla Ukrainy” – tłumaczy Dasha. – Miało to sens, bo dzięki temu samochody nie wracały puste, a my nie musieliśmy specjalnie organizować transportu.

W zbiórkę książek zaangażowały się Lwowska Obwodowa Biblioteka Naukowo-Pedagogiczna, Centralna Biblioteka Miejska w Dnieprze, a także Grupa Inwestycyjna VolWest, sieć supermarketów „Nasz Kraj” i „Spar”. Projekt wsparły Wydział Oświaty i Nauki oraz Wydział Kultury, Narodowości i Religii Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej oraz Wydział Polityki Humanitarnej Dniepru.

Lekcje języka polskiego i porady prawne w Fundacji RC

Od kilku tygodni trwały przygotowania do uruchomienia lekcji języka polskiego, co poskutkowało utworzeniem do tej pory 13 grup, w tym 8 odbywających zajęcia w siedzibie organizacji, a 5 w szkołach językowych we Wrzeszczu Górnym. 

Zainteresowaniem cieszy się doradztwo prawne, szczególnie w kwestiach związanych z umowami o pracę, zakładaniem własnego biznesu lub NGO, umowy dotyczące darowizn itd. Porady prawne odbywają się we wtorki w godz. 9-14 oraz w czwartki 13-16. 

– Pracuję z uchodźcami od 24 lutego, przeszłam z nimi wiele różnych chwil i chciałabym jak najskuteczniej im pomóc – podkreśla Dasha. Moim zdaniem Ukraińcy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy, naprawdę potrzebują tu w Polsce udziału swojej kultury,  która wspiera ich duchowo, pomaga w integracji w innym kraju, daje nadzieję, że wkrótce skończy się straszna wojna i będą mogli wrócić do Ukrainy. Fundacja RC daje im także możliwość poznania kultury polskiej oraz zdobywania nowego doświadczenia. Będę bardzo starać się dbać o momenty integracji.

W planach są zajęcia z psychologiem oraz organizowanie różnych wydarzeń twórczych wspólnie z ukraińskimi i polskimi organizacjami kulturalnymi.

Ostatnie wiadomości i wydarzenia

Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Aktualności 16:45, 26.10.2023
Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Aktualności 12:58, 19.09.2023
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Kultura po sąsiedzku
Aktualności 15:26, 31.08.2023
Kultura po sąsiedzku