Bohater filmu „Pan Hanoi” też jest naszym sąsiadem.

Dodano:
Na czarnym tle widać starszego mężczyznę, Wietnamczyka Pana Hanoi.

W ramach All About Freedom Festival 13 października 2022 obyła się premiera filmu „Pan Hanoi” w reżyserii Wojtka Godka. Bohaterem jest pochodzący z Wietnamu pan Chinh Do Xuan, który od lat 80. prowadzi na rynku we Wrzeszczu bar z azjatyckim jedzeniem. „Pan Hanoi” to opowieść o doświadczeniu wojny w Wietnamie, poszukiwaniu swojego miejsca w nowej rzeczywistości, a przede wszystkim o sile solidarności.

Wietnamczyk, który przyjechał do Polski

Chinh Do Xuan brał udział w wojnie wietnamsko-amerykańskiej, gdzie został ciężko ranny, do Polski przyjechał w latach 80-tych jako 30-latek. W swoim barze gotuje sam. Bardzo to lubi, lubi też rozmawiać z gośćmi. W pandemii omal nie stracił baru, ale poznał też smak solidarności. Doświadczył jej od polskich internautów i sąsiadów. Film powstał w ramach Stypendium Kulturalnego w ramach środków Miasta Gdańska.

O sile solidarności w Trójmieście


PAN HANOI
 to dokument krótkometrażowy z ciekawymi informacjami oraz ujęciami Wrzeszcza z dawnych lat. Dowiemy się jak wyglądała Wojna wietnamska z perspektywy mieszkańca Północnego Wietnamu – wpierw ucznia i studenta, potem żołnierza. Zobaczymy zdjęcia z Gdańska z przełomu wieków, usłyszymy wzruszającą historię człowieka, który stawił czoła niepełnosprawności.

Film jest aktualny także ze względu na obecne wydarzenia geopolityczne związane z wojną na Ukrainie. Jest dowodem na to, jak solidarni potrafią być mieszkańcy Trójmiasta oraz wskazówką, że tu można zbudować nowe życie.

Realizatorzy filmu „Pan Hanoi” 

Praca nad filmem trwała rok. Jak mówią twórcy, trudności nastręczało zdobycie materiałów archiwalnych (zobaczymy sceny wojenne, ale też Wrzeszcz z lat 80.), ale najtrudniejsze było przekonanie samego bohatera, skromnego człowieka, do udziału w projekcie.

Film wyreżyserował Wojtek Godek, absolwent Brighton Film School (obecnie Screen and Film School), laureat nagrody TTA 2018. Producent i reżyser występował róznież w teatrze i filmie, obecnie zajmuje się tworzeniem nowych mediów.

Producentem jest Rafał Wojczal, fotoreporter i operator z 10-letnim stażem, laureat Yachów i Gdańsk Press Photo, trzykrotnie nominowany do Grand Press Photo, juror All About Freedom Festival oraz muzyk – członek gdańskiego zespołu Trupa Trupa.

Film zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. 

Poznaj inne historie mieszkańców Wrzeszcza oraz ciekawe miejsca, gdzie można ich spotkać: https://sasiadpomaga.org/category/wrzeszcz/

Ostatnie wiadomości i wydarzenia

Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Aktualności 16:45, 26.10.2023
Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Aktualności 12:58, 19.09.2023
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Kultura po sąsiedzku
Aktualności 15:26, 31.08.2023
Kultura po sąsiedzku