Praca we florystyce – Aktywizacja zawodowa dla Uchodźców z Ukrainy

Dodano:
doradztwo zawodowe dla osób z ukrainy

Jak zrobić ładny bukiet na wyjątkową okazję? Jakie kwiaty i rośliny najdłużej trzymają się w bukiecie? Jak jest język kwiatów? Uczestniczki szkolenia z florystyki poznały odpowiedzi na te pytania oraz także dowiedziały się wiele o perspektywach pracy w tym zawodzie.

Spotkanie było częścią kursów w ramach aktywizacji zawodowej Uchodźców z Ukrainy. W szkoleniu wzięło udział aż 26 osób. Dziękujemy prowadzącej kwiaciarni Kwiaty Uli, która w przystępny sposób przekazała wiedzę o kwiatach – komponowania bukietów, łączenia kolorów i rodzajów roślin w zachwycającą całość.

Florystka/florysta- co warto wiedzieć?

Bycie florystką/florystą to nie jest tylko praca w kwiaciarni i sprzedawania bukietów. To praca wymagająca pewnych kompetencji i umiejętności, którą można realizować wszędzie tam, gdzie potrzebne są dekoracje roślinne i nieroślinne – branża eventowa, hotelarska, gastronomiczna oraz handlowo-usługowa.

Istotne jest, by kandydatka/kandydat na to stanowisko posiadał rozwinięte zdolności manualne, a także zmysł estetyczny. Powinien również cechować się dobrym wzrokiem, w tym nie mieć zaburzeń związanych z rozpoznawaniem barw. W pracy florysty mogą przeszkadzać również alergie roślinne lub na środki chemiczne.

Dobra florystka/florysta potrafi ocenić jakość kwiatów, zna techniki ich codziennej pielęgnacji, wie jak pakować wiązanki w zależności od sezonu, układać bukiety, zna zasady kompozycji czy elementy botaniki. Na tym stanowisku niezbędna jest także wiedza z zakresu historii sztuki, czy nawet kulturoznawstwa. Dlaczego? Klient może poprosić o przygotowanie bukietów pasujących na przykład do wnętrza w określonym stylu architektonicznym i w otoczeniu dzieł sztuki. W tym wypadku sam talent do ułożenia kwiatów nie wystarczy. Ponadto inne są techniki układania kwiatów na uroczystości ślubne, żałobne czy świąteczne – florysta musi je znać.

Jak wygląda praca w kwiaciarni?

Praca jest wbrew pozorom bardzo ciężka i z pewnością nie dla każdego. To nie tylko układanie kwiatów, ale też wszystkie czynności konserwujące, zabezpieczające rośliny przed więdnięciem i gniciem. Florysta dobiera donice i odpowiednie podłoże – ziemię, drenaż i inne elementy.

Praca w kwiaciarni polega na:
• przygotowywaniu i realizacji projektów dekoracyjnych z roślin,
• tworzeniu elementów dekoracyjnych – sztucznych kwiatów, suszu etc.
• pakowaniu i przewożeniu gotowych kompozycji,
• układaniu kompozycji w miejscu docelowym,
• zabezpieczaniu kompozycji kwiatowych przed więdnięciem,
• sprzedaży kwiatów,
• informowaniu klientów o właściwościach roślin i ich przeznaczeniu,
• śledzeniu trendów związanych z florystyką i dostosowaniu do nich oferty.

Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Ostatnie wiadomości i wydarzenia

Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Aktualności 16:45, 26.10.2023
Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Aktualności 12:58, 19.09.2023
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Kultura po sąsiedzku
Aktualności 15:26, 31.08.2023
Kultura po sąsiedzku