Kultura po sąsiedzku

Dodano:

“Kultura – to, co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś.” ~ powiedziała kiedyś szwedzka pisarka Selma Lagerlöf. Zgadzacie się z tym stwierdzeniem?

Wyjście do teatru czy na koncert często staje się niezapomniane. Część wybiera tą rozrywkę by przeżyć katharsis, a część chce spędzić po prostu miły czas i zapomnieć na chwilę o codzienności. Nie pozwólcie, by wraz z końcem wakacji skończyły się u was pomysły na ekscytujące rozrywki. Gdy pogoda za oknem nie dopisuje skorzystajcie z naszego harmonogramu i złapcie ulubione wydarzenie! Przygotowaliśmy zbiór atrakcji dedykowanych dla naszych sąsiadów z Ukrainy, aby mogli spędzić czas ze swoją kulturą w naszym mieście. 

Kozak Siromaha (koncert)  

“KOZAK SIROMAHA to prawdziwy wolny Kozak, który wykonuje swoje kompozycje w autentycznym kozackim stylu, jedyny ukraiński Kozak, który gra na harmonium, unikalnym instrumencie, który nie jest typowy dla Ukrainy.”

📍piątek, 1 września 2023, godz. 19:00

 Brama Nizinna Gdańsk, Grodza Kamienna 5

link do wydarzenia: https://imprezy.trojmiasto.pl/Kozak-Siromaha-imp540687.html

Mara Fest (festiwal muzyczny) 

“2 września w Sopocie czeka na Ciebie wielokulturowe wydarzenie muzyczne nad morzem, które zgromadzi na jednej placówce Twoich przyjaciół i najlepszych artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi. MARA FEST to klimatyczny charytatywny festiwal muzyczny.” 

📍sobota, 2 września 2023, godz. 12:00

Opera Leśna Sopot, Stanisława Moniuszki 12 

link do wydarzenia: https://imprezy.trojmiasto.pl/Mara-Fest-imp539346.html

Alina Bohdanovych | Pieśń wolności (spektakl o ukraińskiej piosence) 

“Czym jest wolność? Jak ją poczuć? Jak ją znaleźć? Pieśń, która płynie niewidzialnymi falami przez lasy, stepy, pustynie i góry, jednoczy Ukrainę. Zawsze śpiewaliśmy. Od narodzin do śmierci. Śpiewaliśmy o wszystkim, co widzieliśmy, czuliśmy i robiliśmy. Śpiewaliśmy, kiedy byliśmy szczęśliwi i kiedy cierpieliśmy. Ale dlaczego tak trudno jest nam teraz śpiewać? Jakby gula w gardle nie pozwalała rozwinąć się piosence. Jakby to było złe, wstydliwe i jakoś dziwne.”

📍piątek, 15 września 2023, godz. 19.00

 Oliwski Ratusz Kultury Gdańsk, Opata Jacka Rybińskiego 25 (Oliwa)

link do wydarzenia: https://imprezy.trojmiasto.pl/Alina-Bohdanovych-Piesn-Wolnosci-imp540168.html

koncert orkiestry renesans z Ukrainy 

“Zapraszamy na koncert wyjątkowego zespołu orkiestrowego z Ukrainy. Zagra Orkiestra Kameralna Renesans z Mariupolskiej Filharmonii Kameralnej w ramach Tygodnia Ukraińskiego.”

📍środa, 27 września 2023, godz. 19:00

Filharmonia Bałtycka Gdańsk, Ołowianka 1

link do wydarzenia: https://kultura.trojmiasto.pl/Koncert-orkiestry-Renesans-Mariupolska-Filharmonia-Kameralna-imp540816.html

Rome (koncert) 

“Promujący album „Gates of Europe” Jerome Reuter wystąpi wraz z zespołem na koncercie w Gdańsku. Płyta „Gates of Europe” powstała pod bezpośrednim wpływem wojny w Ukrainie. Jerome kilkakrotnie koncertował zresztą w Kijowie, Odessie i Lwowie po rosyjskiej inwazji, dając wyraz swojemu poparciu dla narodu ukraińskiego i zbierając datki na rzecz uchodźców.”

📍piątek, 13 października 2023, godz. 19:00

 Drizzly Grizzly Gdańsk, Elektryków 1

link do wydarzenia: https://imprezy.trojmiasto.pl/Rome-imp540368.html

koncert Orchestra z Charkowa 

“Już wkrótce, czeka was niezapomniane wydarzenie muzyczne, w wykonaniu założyciela gatunku sympho show, nowoczesnej orkiestry crossover Prime Orchestra z Charkowa na Ukrainie. Na tym niesamowitym festiwalu muzyki doświadczysz najbardziej żywych emocji i niezapomnianych przeżyć. Wspieraj utalentowany zespół z Ukrainy!”

📍piątek, 20 października 2023, godz. 19:30

Sala Koncertowa Portu Gdynia 

link do wydarzenia: https://imprezy.trojmiasto.pl/Prime-Orchestra-Rock-Sympho-Show-imp539269.html

Ethnosfera Festival (Kraków!)

Tutaj wydarzenie daleko od Gdańska, ale w mieście skomunikowanym przez PKP – Krakowie. Dla fanów koncertów na pewno przypadnie do gustu, warto zaplanować wyjazd!

“ETHNOSTREFA — największy ukraiński etno-festiwal w Polsce, poświęcony kulturze słowiańskiej i trypolskiej. Głównym celem festiwalu jest zachęcić świat do poznania Ukrainy i jej korzeni. Dlatego w ramach wydarzenia wystąpi więcej niż 20 znanych i młodych artystów ukraińskich. Wśród pierwszych anonsowanych headlinerów — Vopli Vidoplyasova ta Pianoboy. “

📍30.09.23 – 1.10.23 11:00

Hype Park, Kraków

link do wydarzenia: https://goingapp.pl/wydarzenie/ethno-strefa-festiwal/wrzesien-2023

Mamy nadzieję, że znajdziecie tutaj coś na zabicie nadchodzącej jesiennej chandry. Trzymajcie się ciepło!


Jeśli nie macie ochoty na sztukę, nie smućcie się. Poniżej kilka propozycji nie związanych z opadającą kurtyną czy głośną muzyką, ale równie wartych bicia brawa na koniec. 

mecz Polska – Ukraina 

“26 września kobieca reprezentacja Polski rozpocznie rywalizację w premierowej edycji Ligi Narodów. W pierwszym domowym spotkaniu zmierzy się z Ukrainą na Stadionie Miejskim w Gdyni o godzinie 18:00.”

📍wtorek, 26 września 2023, godz. 18:00

Stadion Miejski Gdynia, Olimpijska 5/9

link do wydarzenia: https://sport.trojmiasto.pl/Polska-Ukraina-imp540596.html

bezpłatna szkoła rodzenia dla dla kobiet w ciąży z Ukrainy  

“Przychodnia Medyczna Gdynia wraz z Gdyńskim Centrum Zdrowia w ramach akcji UNICEFU realizuje bezpłatny program wsparcia dla przyszłych mam dotkniętych kryzysem uchodźczym. Zapraszamy kobiety w ciąży z Ukrainy na cykl spotkań Szkoły Rodzenia. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek od godz. 17.00 w przychodni Medyczna Gdynia ul. Władysława IV 59 (piętro II). Spotkania rozpoczniemy już w maju. Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 maja (czwartek) 2023 r. o g.17.00. Kolejne spotkania odbywać się będą w każdy kolejny czwartek o tej samej godzinie. Szkoła Rodzenia, którą proponujemy to cykl 5 spotkań w przychodni oraz wizyta w szpitalu. Każde spotkanie jest samodzielną częścią, która daje możliwość dołączenia w każdym momencie. Spotkania będą trwały około 1,5 godziny.”

📍w każdy czwartek (do 28.09), godz. 17:00

 Medyczna Gdynia Sp. z o.o. Gdynia, Władysława IV 59 (II piętro)

link do wydarzenia: https://nauka.trojmiasto.pl/Bezplatna-szkola-rodzenia-dla-kobiet-w-ciazy-z-Ukrainy-imp536576.html

Ostatnie wiadomości i wydarzenia

Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Aktualności 16:45, 26.10.2023
Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Aktualności 12:58, 19.09.2023
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Kultura po sąsiedzku
Aktualności 15:26, 31.08.2023
Kultura po sąsiedzku