Ludzie: Marta z cyklu #PoznajSąsiada

Dodano:

Marta Zwarycz jest zawodową artystką od ponad 15 lat. Jest Ukrainką polskiego pochodzenia, a urodziła się w Drochobyczu. Od 7 lat mieszka w Gdańsku, tu działa na polu artystycznym i edukacyjnym. Marta od samego początku wojny na Ukrainie angażuje się we wsparcie dla swoich rodaków. Pomagała przy organizacji warsztatów artystycznych, ale przede wszystkim przy promowaniu sztuki ukraińskich artystów i artystek w ramach wernisaży organizowanych przez Fundację RC.

Marta swoją sztukę opiera w większości na sztuce ludowej, preferując malarstwo petrykiwskie (uznane przez UNESCO w 2013 roku jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe). Łączy tradycję ze sztuką współczesną. Uważa, że sztuka ludowa nie powinna zanikać, lecz nabywać ciekawych interpretacyj we współczesnym świecie. Jest ona bogactwem kolorów, ornamentów, które pozwalają na niesamowitą możliwość tworzenia arcydzieła.

Integruję społeczeństwo w kulturę bliskich sąsiadów za pomocą warsztatów sztuki petrykiwskiej. Zagłębiam uczestników w świat magii tradycyj, zasad malowania oraz ciekawych nietypowych technik tego malarstwa.

Więcej o Marcie znajdziecie na jej stronie www

Ostatnie wiadomości i wydarzenia

Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Aktualności 16:45, 26.10.2023
Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Aktualności 12:58, 19.09.2023
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Kultura po sąsiedzku
Aktualności 15:26, 31.08.2023
Kultura po sąsiedzku