O akcji #SąsiadPomaga

Projekt jest projektem społecznym, w który zaangażowali się ludzie pracujący w organizacjach pozarządowych, także w ramach wolontariatu pod kątem nauki praktycznej w odpalaniu kampanii społecznej. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Agencją Mahalo Media, która współpracuje jako Partner CSR. Organizatorzy kampanii mają swoje siedziby i działają w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz. Czyli sami również są sąsiadami, którzy po wspierają się w różnych działaniach pomocowych nie tylko w czasach kryzysu.
Społeczna kampania integracyjna
Kto za tym stoi?
- Pomysłodawczyni i opieka mentoringowa: Magda Jabłońska
- Organizatorzy: Fundacja RC, Agencja Mahalo Media
- Partnerzy: Stowarzyszenie Morena, Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan.
- Finansowane ze środków Miasta Gdańska
Geneza akcji #SąsiadPomaga
W trzecim tygodniu wojny, Irina z Ukrainy z córką, weszły do sklepu we Wrzeszczu i nie zostały obsłużone, bo sprzedawczyni powiedziała, że ruskich to ona nie obsłuży. Irina mówi po rosyjsku i po ukraińsku. Kim jest Irina, która zamieszkała przy ul. Dmowskiego? Gdzie mieszkała, gdzie pracowała? Irina ze swoją córką zostały nagle twoimi sąsiadkami.
Projekt #SasiądPomaga powstał, bo zdaliśmy sobie sprawę, że tak mało wiemy o ludziach, którzy są blisko nas. Mijamy ich codziennie i często oceniamy po wyglądzie lub po języku, w jakim mówią. W dodatku nagle w naszych małych społecznościach lokalnych pojawiły się osoby wyrwane ze swojej ojczyzny, uciekające przed okrutną rzeczywistością wojenną. Osoby, które pozostawiły swoje życie kilkaset kilometrów od Gdańska i które wbrew sobie stały się naszymi sąsiadami.
Praktycznie z dnia na dzień, jako mieszkanki i mieszkańcy Gdańska stanęliśmy przed niełatwym zadaniem przyjęcia i roztoczenia opieki nad uchodźczyniami i uchodźcami z Ukrainy. Daliśmy radę, uruchomiliśmy pokłady pomocowe w postaci miejsc do zamieszkania, pomocy żywnościowej, pomocy formalno-prawnej, językowej itp. Przyczynił się do tego udział organizacji pozarządowych, których doświadczenie pozwoliło uporządkować pierwszy chaos i ukierunkować kanały pomocy.
Cel kampanii
Kampania powstała, by przeciwdziałać stereotypom, które niestety wciąż funkcjonują i krzywdzą ludzi. Ci ludzie mieszkają obok nas, są naszymi sąsiadami. Nie chodzi tu tylko o obywateli z Ukrainy, ale także innych. Chcemy pobudzić do działania, do poznania ludzi, którzy tak jak my, przemierzają ulice naszej dzielnicy, naszego miasta. Naszym celem jest pokazanie naszych sąsiadów, kobiet i mężczyzn, którzy powiedzą o sobie coś więcej, niż to, co możemy wyczytać z ich wyglądu czy z języka, którym mówią. Nie ma naszej zgody na to, by oceniać ludzi po „okładce”, bo może to być bardzo krzywdzące dla nich. Kampania ma zachęcić do poznawania ludzi, którzy mieszkają lub zamieszkali obok nas.
- Czy ktoś, kto mówi po rosyjsku jest wrogiem?
- Czy umiesz odróżnić ukraiński od rosyjskiego?
- Czy blondynka może być Tatarką?
- Czy każdy obywatel Ukrainy jest uchodźcą?
- Czy śniady mężczyzna jest arabem?
Kampania nie jest ogólnopolska, choć liczymy, że może być inspiracją dla innych, by ją przeprowadzili w swoich społecznościach. Dlatego kampania dotyczy naszej malej ojczyzny. Zaczynamy od Wrzeszcza, dzielnicy Gdańska, w której żyjemy i pracujemy.
Sama kampania nie jest innowacyjna, odkrywcza czy niestandardowa. Jednakże bardzo silny aspekt sąsiedzkości, pokazywania ludzi, których na co dzień możemy spotkać na ulicy, na pewno ją wyróżnia spośród innych akcji antydyskryminacyjnych. Ostatnie lata spowodowały, że jesteśmy bardziej wyczuleni na to, co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu.
Kampania #SąsiadPomaga została zainicjowana w kontekście postrzegania uchodźców z Ukrainy, ale w trakcie jej realizacji wyszło na jaw, że problem w zasadzie jest szerszy. Jesteśmy jako ludzie podatni na to, by określać innych wedle stereotypów, co jest krzywdzące. Do podzielenia się swoimi historiami zaprosiliśmy kobiety i mężczyzn, którzy zgodzili się powiedzieć o sobie coś więcej, niż to co wynika z ich wyglądu czy języka, którym się posługują. To co ich wszystkich łączy, to fakt, iż oni wszyscy są sąsiadami.”
Magda Jabłońska, pomysłodawczyni akcji
Kampania #SąsiadPomaga ma na celu uświadomienie, iż nasz sąsiad zasługuje na wysiłek z naszej strony, by go poznać. Nie jest ważne, w jakim języku mówi, jaki ma kolor skóry czy z jakiej części świata pochodzi. To jest człowiek. Człowiek, który ma swoją historię. Nasze zadanie jako gospodarzy bloku, domu, dzielnicy, to zrobić wszystko, by go poznać.
Na czym polega kampania?
To przede wszystkim materiały wideo, na których przedstawiamy naszych sąsiadów. Opowiadają nam o sobie, to co chcą opowiedzieć, co jest dla nich najważniejsze i to, co ich określa. Mówią do nas w różnych językach.
Drugą odsłoną kampanii są aktualności dotyczące różnych wydarzeń, projektów społecznych lub aktywizacji zawodowej, która dzieje się we Wrzeszczu. To wszystko byśmy się lepiej poznali.