Wrzeszcz w obiektywie, nie tylko historii

Dodano:

Wrzeszcz jest jedną z bardziej malowniczych dzielnic Gdańska. Podobno jak się tu zamieszka, to już na zawsze. Dozwolone jest ewentualne zmienianie ulic, ale na „dzielni” pozostaje się na dobre. To miejsce, które warto poznawać o każdej porze roku i przede wszystkim znaleźć przestrzeń, aby w czasie spacerów po uliczkach wrzeszczańskich dobrze przyjrzeć się detalom architektury.

Wrzeszcz w social mediach

Wrzeszcz ma także swoich wielbicieli, którzy aktywnie działają w Internecie. Osoby prywatne, historycy z zamiłowania, designerzy czy po prostu wrażliwi esteci publikują w ramach grupy i stron na Facebooku historyczne i/lub współczesne zdjęcia dzielnicy.

  1. Wrzeszcz na Starej Fotografii

2. Wrzeszcz w Obiektywie

3. Gdańsk Wrzeszcz

Instytut Langfuhr 

Jeśli ktoś jest ciekawy historii dzielnicy Wrzeszcz, to zachęcamy do śledzenia aktywności Instytutu Langfuhr, działa w ramach Fundacji Palma.

Na stronie Instytutu Langfuhr czytamy:

Wrzeszcz jako jedna z najstarszych dzielnic Gdańska szczyci się długą i bogatą historią. Od jego początków, jeszcze jako małej miejscowości, przez rozwój przemysłowy, do jakiego doszło tu pod koniec XIX wieku, okres Wolnego Miasta Gdańska, wojnę, czas kształtowania się Gdańska w okresie PRL, aż po czasy współczesne, ulegał nieustannym przemianom. W trakcie tych metamorfoz cały czas kształtowała się bogata tożsamość tej dzielnicy – zarówno kiedy spojrzy się na nią przez pryzmat architektoniczny, kulturalny, ale przede wszystkim społeczny. Wrzeszcz był zamieszkiwany przez patrycjuszy, którzy budowali wille wokół Jaśkowej Doliny, ale też robotników, którzy zamieszkiwali dolną część dzielnicy. Tutaj stacjonowały wojska w garnizonie, mieszkały liczne narodowości – Polacy, Niemcy, Żydzi, Kaszubi, powojenna ludność napływowa. Złożone losy Gdańska i jego wielokulturowa historia wymagają przyjrzenia się na nowo przemianom, jakie tu zachodziły, a także jego historii kulturalnej, społecznej i politycznej, która silnie naznaczyła rys tej dzielnicy w wielu okresach, przede wszystkim jednak na początku XX wieku, w okresie Wolnego Miasta Gdańska, a także w czasie powojennym.

Na stronie znajdziecie historie LUDZI oraz MIEJSC, które składają się na tożsamość dzielnicy! Znajdziecie także wirtualne wideo wycieczki po różnych zakątkach Wrzeszcza.

Kilka wybranych tytułów:

KRYSTYNA GROTH: „Przede wszystkim czuję się Polką”

GIZELA i CZESŁAW CHOJNACCY: Walczyliśmy o wpisanie naszej kamienicy do rejestru zabytków

JAN DANILUK: Bez Wrzeszcza byłbym kimś innym.

Wirtualny Wrzeszcz 1: Wille Jaśkowej Doliny

Wirtualny Wrzeszcz 2: Kwartał Uphagena

Wirtualny Wrzeszcz 3: Park Jaśkowej Doliny

Ostatnie wiadomości i wydarzenia

Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Aktualności 16:45, 26.10.2023
Punkty pomocy dla Uchodźców | Aktualizacja
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Aktualności 12:58, 19.09.2023
Ukraińskie restauracje i kawiarnie
Kultura po sąsiedzku
Aktualności 15:26, 31.08.2023
Kultura po sąsiedzku